Kde chci bydlet?

 

Dávno neplatí, že kupujeme jednu nemovitost na celý život. Přesto se jedná o investici na mnoho let. Jinak se rozhodujeme při pořízení startovacího bydlení a jinak, když hledáme bydlení ideální pro malé děti nebo pro seniory. Jaké přednosti a nevýhody mají jednotlivé varianty?

 

Jeden dům pro 3 generace? Rozhodně ne

 

Ještě před pár desítkami let bývalo zvykem, že jste se v jednom domě narodili, vyrůstali tam a poté v něm i vychovali vlastní děti. Sedávali jste pod jabloní, kterou zasadil váš praděda, a dům mezitím prošel několika stavebními úpravami. Dnes se s takovým scénářem potkáme bohužel jen v minimu případů. Během života vystřídáme i několik nemovitostí a přizpůsobujeme bydlení svým aktuálním potřebám, stěhujeme se za prací nebo jen toužíme po změně.

 

První startovací bydlení

 

První startovací bydlení pořizujeme pro jednotlivce nebo pár. Základním požadavkem bývá centrum města a blízkost veškerých služeb. Nemovitost je pro mladší generaci zpravidla místem, kde budou trávit jen minimum času, proto není problém sáhnout po menším bytě dispozice 1+kk nebo 1+1.

Těchto nemovitostí ovšem není mnoho. Bývá mnohdy problematické nejen takovou nemovitost získat, ale musíte počítat s tím, že budete slevovat ze svých nároků na nejen na vzdálenost bydliště od zaměstnání, ale i na parkování. 

 

Bydlení pro mladou rodinu

 

Mladou rodinu nejlépe uspokojí okraj města a rodinný dům v klidné čtvrti nebo dům v menší vesničce poblíž města. Je třeba najít místo, kde jsou v blízkosti školky, školy, sportoviště, hřiště i centra volnočasových aktivit. Místo by mělo být dobře napojeno na síť MHD. V opačném případě znamená nutnost vozit starší děti na vybrané aktivity velkou časovou zátěž a část týdne budete trávit v autě. Rodinný dům by měl disponovat přiměřeně velkou zahradou, dostatečným soukromím uvnitř domu a tolik potřebným vlastním místem na parkování.

Velmi opatrní buďte s nákupem domu v takzvaných satelitních městečkách. Často stávají stranou občanské vybavenosti a výstavba probíhá vždy v několika etapách. To znamená, že i po nastěhování budete čelit hluku a nečistotám z blízké výstavby, a to i po mnoho dalších let. Zároveň budete nuceni dojíždět, často desítky kilometrů.

Proto je mnohdy vhodnější volit levnější variantu a pořídit si větší byt v okrajové časti města s veškerou občanskou vybaveností. Víkendy pak můžete trávit na chatě, chalupě nebo při společných výletech do přírody.

 

Bydlení pro seniory

 

Jaká je ideální varianta bydlení pro seniory? Budete překvapeni, ale není to byt. Vítězí novostavba malého domku, třeba jen se dvěma pokoji. Pozemek by měl být co nejmenší, aby neznamenal zátěž, ale místo pro odpočinek a domácího mazlíčka. Novostavba je nejlepším řešením, protože znamená minimální náklady na provoz a na údržbu. Vyplatí se prodat prostorný byt s prázdnými pokoji a pořídit si nový malý domek s mini zahrádkou. Je to krásný sen, ale pouze pro ty, kteří mají vlastní pozemek, protože developeři nabízí tento typ přízemních domků jen minimálně. Dalším úskalím je místo, které disponuje většinou minimální občanskou vybaveností a špatnou dopravní dostupností.

Oproti tomu byt v centru města má pro seniory výhodu dostupnosti veškerých služeb, problém ale bývá s tím, že nebývá zajištěn bezbariérový přístup, často chybí i výtah nebo tolik požadovaný balkón či malá terasa.

A jaké je základní pravidlo pro nákup nemovitosti? Lokalita, lokalita a zase lokalita. Vše ostatní můžete změnit, přetvořit a upravit.

Pokud se budete chtít na cokoliv zeptat nebo s něčím poradit, neváhejte mne kontaktovat.

Potřebujete poradit?
Nebo jen prodat či pronajmout za lepší cenu? 
Kontaktujte mě prosím.

Jana Krejčí - váš osobní realitní makléř

  • Facebook Sociální Icon
  • YouTube Sociální Icon